|
agonia romana v3 |
Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission | Contact | Înscrie-te | ||||
|
|
| |||||
| Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara | ||||||
![]() |
|
|||||
agonia ![]()
■ oricare alta Contact |
Comentariile membrilor
Vizionări: 0
- - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 2026-06-23 | | Într-un oraș oarecare Era o casă părăsită Nimeni nu locuia în ea Că o fantomă avea. Casa era frumoasă Avea o grădină mare Dar toți ce o locuiau Până la urmă plecau. Vecinii știau Ce hibă avea Dar o ocoleau Că frică le erau. Casa a fost achiziționată De străini de localitate Ce s-au bucurat De ce au cumpărat. S-au mutat în ea Dar după un timp Fantoma se plimba Și ușile le trântea. Și-au dat seama Că era bântuită Pe vecini i-au întrebat Și astfel au aflat ce s-a întâmplat. În acea casă Cu mulți ani înainte S-a produs o atrocitate De a înfiorat întreaga societate. Ca să scape de ea, Au purificat casa Și i-au poruncit Să plece negreșit. Astfel au scăpat De locatarul nepoftit Noii veniți s-au liniștit Și au trăit în casă fericiți.
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
| Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. | |||||||||
Reproducerea oricăror materiale din site fără permisiunea noastră este strict interzisă.
Copyright 1999-2003. Agonia.Net
E-mail | Politică de publicare şi confidenţialitate